

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 1 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 364 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 3.5 A |
| Gate Charge | 6.3 nC |
| Drain to Source Resistance | 110 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 3 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
Stock: 7960
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08765
Ext.Price$0.08765
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08765 | $0.08765 |
| 10 | $0.08312 | $0.83120 |
| 50 | $0.07882 | $3.94100 |
| 100 | $0.07461 | $7.46100 |
| 500 | $0.07062 | $35.31000 |
| 1000 | $0.06946 | $69.46000 |
| 3000 | $0.06831 | $204.93000 |
| 5000 | $0.06674 | $333.70000 |
